איטום קירות חיצוניים

איטום קירות חיצוניים

הסיבה והתוצאה

ליקוי הבנייה הנפוץ ביותר בימינו הוא איטום קירות חיצוניים כושל. לליקוי זה תוצאות הפוגעות בביתנו ומשאירות תחושה לא נעימה ביניהן רטיבות בקיר ועובש. הסיבה לתוצאות אלו היא עבודה לא מקצועית של איטום או ביצוע של חיפוי לפני איטום.

הסדקים כגורם לרטיבות בקיר

סיבה נוספת לתופעות אלו בביתנו היא סדקים, אלו הם חורים ושברים בקיר בצורות וגדלים שונים הגורמים לחדירת מים אל תוך הקיר. קיימים שלושה סוגי סדקים:
סדקים ננסיים – בסדקים אלו קל מאוד לטפל, יש צורך לאטימה פשוטה בלבד ללא צורך בטיפולים נוספים. סדקים אלו הם תוצאה של חיפוי לקוי או טיוח פגום.
סדקים מעובים – בסדקים מסוג זה הטיפול הוא קצת יותר מסובך, סדקים אלו הם סדקים גדולים ועומקם הוא עמוק יותר. התוצאה של סדקים אלו היא זליגת מים אל המבנה והצטברותם מתחת לחיפוי, מים אלו הם הגורם לרטיבות בקיר ועלולים להתדרדר גם לעובש ונזילות.
סדקים כבירים – אלו הם הסדקים הבעייתיים ביותר והקשים ביותר לטיפול, הסדקים הכבירים הם הסדקים הגדולים, עבים והעמוקים ביותר מבין השאר. סדקים אלו פורצים את כל אורך הקיר אף עד לחלק הפנימי שלו. הסדקים הללו נוצרים מליקויי בנייה ואיטום לקוי.

איטום קירות חיצוניים בסנפלינג

ָ
איטום קירות חיצוניים בסנפלינג זו עבודה לא פשוטה, כאשר אוטמים את הקירות בסנפלינג מדובר בעבודה שמתרחשת בגובה רב ותחת סיכון רב. בעל המקצוע נדרש לבצע את התיקון בצורה מדויקת ואיכותית ובו זמנית לשמור על קור רוח ולעבוד תחת סיכון. על בעל מקצוע לקבל הכשרה מיוחדת בתחום ולהיות מדויק כמה שיותר, אין הרבה מקום לטעויות.

מדוע מחיר איטום קירות חיצוניים הוא כה יקר?

ָ
על בעל המקצוע נופלת אחריות גדולה בבחירת החומר המתאים ביותר לביצוע העבודה, שכן על העבודה להיות איכותית, מקצועית ועמידה לאורך השנים. לכל סוג עבודת איטום נדרשים לפחות שני עובדים אחראיים ומקצועיים, המון חומרים יקרים וזמן רב לביצוע איכותי. העלות הינה יקרה שכן דרוש ניסיון מקצועי, חומרים יקרים, זמן וסיכון. עקב חוסר ידע בנושא, הלקוחות שפונים אלינו באים עם ציפיות שגויות, הם מצפים שהמחיר יהיה דומה לעלות ביקור של אינסטלטור לדוגמא, ומתאכזבים כשמגלים את המחיר הגבוה הכלול בטיפול איכותי ב"נזילה הקטנה". עקב המחיר של טיפול נכון, רבים מזלזלים בבעיה , אך הרטיבות לא תעלם בעצמה ורק תחמיר. רבים פונים לשיטות זולות, כמו גירוד העובש וצביעה מחדש. שיטות אלו רק מעלימות את הבעיה אך לא פותרות אותה. העניין הוא שהבעיה לא תיפתר אם לא מטפלים בה בצורה הנכונה – מהשורש, יש לטפל במקור הבעיה ולא בתוצאות שלה. מים נוספים ימשיכו לזלוג ועובש יחזור ויתפשט במהרה. בסופו של דבר יהיה צורך לטפל בבעיה כמו שצריך, רק שהפעם הטיפול יהיה קשה יותר, ארוך יותר ויקר יותר. .

אז איך פותרים את הבעיה?

בכדי לפתור את הבעיה יש לבצע איטום קירות חיצוניים תקין ומקצועי, אך בזמן עבודה כזו יש נהלים רבים שיש לשמור. בזמן איטום קירות חיצוניים יש להקפיד על כל ההליכים והפרוצדורות הדרושות, ולשמור על כל הכללים, אחרת העבודה לא תהיה מדויקת, תכשל ולא תשמר לאורך זמן.

יש דרך לקצר תהליכים או להנמיך עלויות?

ָ
במקרים רבים יש חיפוף בעבודה והיא אינה מתבצעת לפי כל הנהלים והכללים הדרושים, מהרבה סיבות וביניהן חוסר זמן, עלויות גבוהות וחוסר מקצועיות. בסופו של דבר, כל זה קורה על חשבונו של הלקוח, שכן הוא זה שנפגע מהחיפוף בעבודה. הלקוח הוא זה שיסבול כאשר הבעיות יחזרו ויגזלו עוד כסף וזמן יקר ממנו בשביל לתקנן. לכן עדיף לשכור בעל מקצוע בעל ניסיון רב ולהישאר בראש שקט ששום בעיה לא תחזור וששום ליקוי לא יתרחש במהלך האיטום. בסופו של דבר מה שזול עולה ביוקר.

השלבים באיטום קירות חיצוניים

כשנגשים לטיפול בבעיה מהשורש חשוב להבין את כל המורכבות שבתהליך. ישנם סוגים רבים של חיפויים, לכל סוג יש לגשת בדרך עבודה המתאימה לו. חשוב להבין את סוגי החיפויים הקיימים ולהתאים להם חומר איטום .לפני תחילת העבודה, חשוב לוודא שהקיר עליו נעבוד הינו נקי וחלק. יש להפטר מחלקי בנייה רופפים, חלקים אלו בתור הבסיס לעבודה יפגעו בתוצאה הסופית. יש לוודא שמתחילים לעבוד על סביבה עבודה נקייה כדי שהתוצאה הסופית תהיה עמידה ויציבה. כשנגשים לטפל בסדקים חשוב מאוד להשתמש בחומר המתאים כדי לטפל בהם. יש לבוא מנקודת מבט רחבה ולא נקודתית על הבעיה, איטום קירות חיצוניים איכותי זה איטום שכבתי על כל שטח הקיר ולא איטום נקודתי של הסדק. זאת מאחר ויכולים להימצא סדקים נוספים שלא נראים לעין ובעתיד עלולים להוות בעיה, אנו רוצים לפתור את הבעיה לתמיד ולא רק תקופת זמן עד הבעיה הבאה. במקרים של רטיבות בקיר וצורך באיטום קירות חיצוניים נמליץ לפנות לוועד הבית, למרות שהבעיה היא רק בדירה אחת, בשביל שהבעיה לא תחזור מומלץ לבצע איטום חיצוני כולל.

חיפוי ואיטום – חומרים

נתחיל בציון כלל חשוב, האיטום תמיד מתקיים לפני החיפוי ! זהו כלל חשוב אם רוצים למנוע ליקויי בנייה ובעיות עתידיות וכן לבצע עבודה איכותית ומקצועית. בזמן האיטום חשוב להשתמש בחומרים איכותיים ומתאימים, ישנם חומרי איטום רבים, כל חומר מותאם למצב שונה. ניסיון וידע רב יאפשר בחירה וחכמה ומחושבת בקשר לסוג החומר בו יש להשתמש לסוג החיפוי. החומרים באיטום קירות חיצוניים מחולקים לקטגוריות, הקטגוריות הכי מקובלות על פי בסיס החומר:
בסיס ביטומני – השימוש הוא בעיקר על תחום רחב וגדול, זהו חומר מאוד חזק (החומר החזק ביותר לאיטום קירות חיצוניים), קל ויעיל ליישום.
בסיס צמנטי – הכי נפוצים בשימוש בשלב הראשוני (הבנייה והחיפוי). חומרים אלו אהודים על קבלני הבנייה בגלל הדומי שלהם לחומרי תשתית המבנה. חשוב לזכור שבשימוש בחומר כזה יש להיעזר בשכבה להגברת עמידות החומר (לדוגמא: רשת אינטרגלס).
בסיס סילוקסן – מתאים לחיפוי סופג, בעת שימוש מדוקדק ומדויק וידע בשימוש בסוג חומרים כאלו יתקבלו תוצאות טובות מאוד. ישנם הרבה כללים שיש לזכור בעת השימוש. לדוגמא, בעת שימוש בחומר כל דבר הנמצא בסביבתו מתלכלך בכתמים שמאוד קשה להוריד.
בסיס פולאריטני – מתאים גם לחיפוי סוג וגם לחפוי שאינו סופג. חומר זה מאוד יציב לאורך זמן רב אם משומש כראוי.
בסיס אקרילי – זהו חומר זול יותר, כך שאם המטרה היא לחסוך בעלויות זו הדרך, אם השימוש בו הוא מדויק ובעל המקצוע המיישם הוא בעל ניסיון רב זה יהווה פתרון מספיק טוב לבעיה.